
Dell Inspiron 1545 teszt – változó külső, maradandó minőség
Következő tesztünkben a Dell új, belépő szintű noteszgépét nézzük meg kissé tüzetesebben: vajon miben módosult, miben tud többet, miben tud kevesebbet a nagy elődöknél…
Hagyományok
A Dell mindig nagy hangsúlyt fektetett a belépő szintű gépeire is, hiszen ahogy a nagy elődök mondták “nomen est omen”, azaz a név kötelez. Igen, a Dell név valóban kötelez. Arra predesztinálta Dell bácsi cégét, hogy amit kiad a kezei közül, az szinte a minőség, a megbízhatóság szobra kell hogy legyen. A 80-as évek elején alapított amerikai cég eddig ezt tartotta is, hisz ha visszanézünk a belépő szintű gépeire – az Inspiron 6400, vagy az Inspiron 1520 és 1525-ös sorozatokra – azt látjuk, mind mind hatalmas népszerűségű, kiválóan összerakott, megbízható masina volt. Természetesen az sem véletlen, hogy a Dell – egyébként a piacon egyedülállóan – alapértelmezésben 3 illetve 4 év jótállással adta ezeket a gépeket. Az Inspiron 1545 megjelenése előtt tehát magasan volt a mérce, kíváncsian vártuk mit is tud majd az új modell. Akinek volt szerencséje már találkozni a 1545-tel meg is tapasztalhatta: a minőség nem változott, ismét jelentőset alkotott a texasi vállalat.
Új köntösben
A hagyományok tisztelete mellett természetesen a Dell is nyitott a változásokra, muszály követni a piac támasztotta igényeket, meg kell felelni a felhasználók egyre kényesebb, kifinomultabb izlésének. A modern trendek vissza is köszönnek az új Inspiron 1545 külsejében, formavilágában. A legszembetűnőbb változást a képarány megváltozása jelenti, az eddigi 16:10-es megoldást rohamtempóban váltja a multimédia terjedésének következtében kialakult 16:9-es kialakítás. A 1545 természetesen már ezzel a kijelzővel került forgalomba, minden a digitális világnak, a mozinak, az élménynek van alárendelve.
A mai érában a másik új divat a csillogás. Szinte minden noteszgép ennek szellemében ujjlenyomat gyűjtő, ragyogóan csillogó felszínnel kerül piacra. Nem kivétel ez alól a Dell üdvöskéje sem: a 1545 éjfekete, zongoralakk csillogású belseje valóban szemet gyönyörködtető. Az igazán trendinek nevezhető noteszgépnek van egy harmadik ismérve is, a színes fedlap! Természetesen az Inspiron 1545 ennek a kitételnek is megfelel, a fekete, a fehér, a piros és kék tető még a legkényesebb izlésű usert is magával ragadja. Pláne, hogy létezik belőlük a matt kivitelű, mikroszatén bevonatú megoldás, de akad köztük a metálfénnyel vetekedő festés is. De mindegyikben egy közös: Összefoglalva tehát a Dell 1545 minden kitételnek maximálisan megfelel, amit egy mai, divatos, fiatalos noteszgéptől elvárhat az ember.
A köntös alatt
A felszereltségét tekintve a Dell ezen modellje tényleg a belépő szintet képviseli. Az Intel® 45 nanométeres gyártástechnológiájú processzorai mellett 1-4 gigabájt memóriát, 160-320 gigabájtnyi háttértárat és integrált videovezérlőt kapunk a gépekbe. Ezek mellé DVD supermulti, vezetékes és vezeték nélküli hálózati kártya, bluetooth, Express Card foglalat (de abból is a keskeny!), 3 USB port, webkamera, kártyaolvasó, VGA kiemenet, 4 cellás akkumulátor és az audio csatlakozók kerülnek. Első ránézésre a legszembetűnőbb hiányosság a HDMI csatlakozó. Igen, ez valóban sokakat meglephet, de gondoljunk azért jobban bele. Adott egy 15,6 hüvelykes, ragyogó színekkel rendelkező, kis HD felbontású (1366×768) kijelző, amin igazán kényelmesen nézhetek filmeket, szinte bárhol. Ha nagyon akarom, akkor a VGA csatlakozón keresztül a legtöbb lapos tévére ezen keresztül ki is tehetem a képet, igaz nem digitális jellel, de ez a megoldás az emberek 90%-át tökéletesen kielégíti. A gépben lévő processzorok illetve a videokártya zöme úgysem alkalmas a full HD filmek zökkenőmentes lejátszására, tehát ezért kár a HDMI. Ha meg valaki DVD-t akar nézni a nagy tévén…hát kb. 6000 forint az asztali lejátszó. Szóval igazán izlés kérdése a dolog, de véleményem szerint az emberek nagyobb részének nem hiányzik róla a HDMI, netán az s-video csatlakozó.
A gép többi paramétereit tekintve egyedüli gyenge pontot a 4 cellás akkumulátor jelenti. Az általunk mért üzemidő normál használat mellett 2 óra táján van, mindenki döntse el elegendő-e. Akkumulátor opció jelenleg még nincsen Magyarországon, ám igéret van rá, nemsokára megvásárolható majd a 6 cellás áramforrás. Másra igazán nem lehet panasz, a gépben minden benne van ami egy ragyogó multimédiás géppé varázsolja: a kijelző, a két audio kimenet, a kártyaolvasó, a meglepően szépen szóló hangszórók mind mind ezt a célt szolgálják. Emellett a másik legfontosabb dolog, az online kommunikáció is erős oldala a 1545-nek. A bluetooth, a wifi, a vezetékes hálózati csatlakozó biztosítják a műszaki hátteret ahhoz, hogy szinte bárhol online tudjunk maradni. Emellett a beépített 1,3 megapixeles webkamera és a sztereo, zajszűrős tömbmikrofon gondoskodik a skype, az msn és egyéb szoftver maradéktalan kihasználásáról. Szintén lehet kis hiányérzet a 3G-s modem miatt, de inkább ne legyen: sajnos hazánkban még messze nem olyan kiépítettségű a lefedettség, hogy minden pillanatát élvezhessük a HSDPA használatának. Egyelőre inkább több a bosszúság, a hihetetlen lassúság, az időjárási és domborzati viszonyok okozta anomáliák miatt.
Garancia, szervizháttér
A Dell Inspiron 1545 nem lóg ki az előző Dell-ek sorából, természetesen minden modellje 3 év garanciával kerül forgalomba. Ez már alapból elég megnyugtató tud lenni, de ehhez még párosul a tervezés, az összeszerelés hihetetlen jó minősége. Kézbe fogva a gépet ezt érzi az ember, semmi nem nyeklik, bicsaklik, lötyög, minden alkatrész a helyén van. A billentyűzet nem rugózik, nem hajlik be, rendkívül kényelmes, halk. A noteszgépek egyik gyenge pontja a zsanér, ami itt jó kialakítású, erős tartású, természetesen acélból készült. Vélhetően bírni fogja a komolyabb igénybe vételt is. Nem hajlamos a megfeszülésre, az elhajlásra, mely a fedlaprepedések elsődleges okozója. A garanciális szolgáltatások természetesen a komplett gépre kiterjednek, azaz a rendeltetésszerű használat során keletkezett bármilyen sérülésre, hibára kiterjed. Nem tipikus a Delleknél a meghibásodás, de ha bármi probléma éri az embert, remek magyar szervizhátteret talál a gépéhez. A szervizhálózat alapját a disztribútorok központi szervize jelenti, melyekhez szinte minden nagyobb városban tartozik egy-egy szerződött szervizpartner, így nem kell sokat kutyagolni hozzá, hogy egy Dell szervizbe akadjon az ember.
Telepítés, használat
A gépre – ha nagyon akarja az ember – fel lehet imádkozni egy XP-t, többé kevésbé menni fog rajta minden. Egyedül a wlan drivere fog okozni nagyobb bosszúságot, nekem kb. 15.-re sikerült az XP számára értelmezhetővé tenni a Dell új wlan kártyáját. Ennek ellenére manapság az XP már tényleg nem javallott. Olyannyira, hogy az általunk mért adatok alapján a Vista Home Basic változatával fürgébb volt a gép. Gyorsabban bootolt, gyorsabban állt le és egyes alkalmazásokat is sebesebben indított el. Nem beszélve a fejlett energiagazdálkodási lehetőségekről, melynek köszönhetően a Vista alatt hosszabb üzemidő érhető el, mind a jó öreg XP alatt. Tényleg ideje hát átszokni a Vista-ra illetve az új Windows 7-re, hiszen az is a Vista alapjain nyugszik. Bele kell törődnünk, megérett az idő a változásra, az új hardverek sem az XP-re optimalizáltak már. A Vista telepítése rendben, gyorsan lezajlik, minden hardvert probléma nélkül ismer fel és kezel. A mellékelt driverek tökéletesek, a lemez használata pedig – a Delltől már megszokottan – pofon egyszerű.
A kijelzője tényleg remekbe szabott, szép kontrasztos képet ad. A betekintési szögek ebben a szegmensben igazán ideálisak, egyszerre többen is kényelmesen tudnak filmet, képeket nézni, nem változik drámaian a színhűség. A hangszórói kellemes csalódást okoznak, a méretükhöz képest igen szépen szólnak. A netes kommunikációhoz fontos a kamera, nagyon meg tudja keseríteni az ember életét egy pocsék minőségű eszköz. A Dell gépében lévő webcam a jobbak közé tartozik. Még gyengébb fényviszonyok mellett is jó képet ad, gyors, semmi utánhúzás. Ugyan ilyen jók a tapasztalataim a beépített mikrofonnal is. A zajszűrő remek munkát végez, semmi oda nem illő zaj nem kerül be az éterbe, jól érthető, tiszta hang hallatszik a túloldalon. A gép egérpadja és gombjai is jól megoldottak. A tochpad része pontos, nekem személy szerint a multitouch sem hiányzik. A gombok is jók, nem kattognak, nem zörögnek, semmi bosszantó mellékzaj nincs. Érdemes még a hőtermeléséről szót ejteni. A gép hűtése is jól megoldott, sehol sincsen kiemelkedően meleg felület. Az üzemi hőmérséklet szokványosnak mondható, nincs kellemetlen hőérzet. A ventillátor sem kapcsol be nagyon sűrűn, nem pörög idegesítően éjjel, nappal, mint ahogy azt bizonyos más gyártók modelljeinél tapasztalhatjuk.
Epilógus
Tulajdonképpen a Dell Inspiron 1545 pontosan arra való gép, amire a gyártó szánta. Fiatalos, vidám, színeivel, trendi külsejével hamar belopja magát a fiatalok szívébe. A szeptemberi iskolakezdés táján jópár egyetemista hóna alatt 1545-ök fognak virítani, hiszen ők a fő célpont. A gép tökéletes arra, hogy az iskolai dolgok bepötyögése után az ember megnézzen egy jó filmet, meghalgasson pár jó zenét vagy integessen a szeretteinek a webkamerán keresztül. Csodát nem kell várni a géptől, de nem is erre teremtették. Aki egy jól összerakott, megbízható és mégis státuszszimbólumnak tekinthető laptopot akar, annak nem kell tovább keresnie. A Dell Inspiron 1545 ideális megoldás erre.
Egyetlen dologról nem esett még szó, az árról. Hát igen, az ára – a többi márkához képest – kicsit magas. De itt a lényeg, a többi márkához képest! Azonban aki egy Dell büszke és boldog tulajdonosa akar lenni, annak kicsit mélyebben kell a zsebbe nyúlnia. De ezt a kis felárat bőven kárpótolja az a pár irígy tekintet, mely egy felnyitott Fujitsu vagy egyéb csoda mögül érkezik…és ne feledjük a régi ám találó örökigazságot: nincsen drága dolog, csak olyan, ami NEM NEKED készült. És azt mindenki tudja, érzi: a Dell neki készíti-e a noteszgépeit.
Gungl Ákos – techkalauz.hu
AKCIÓS DELL INSPIRON 1545-ök a Laptopszalon kínálatában: KLIKK IDE!

Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait
Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon...

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik
Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan...

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz
A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már...

AMD hivatalos közlemény: nem lesz kripo-bányászat elleni korlátozás az RX 6000 kártyákban
Habár az AMD Radeon RX 6000 szériája nem a legjobb választás kriptovaluta-bányászatra, a cég megerősítette, hogy nem fogják korlátozni...