
Dell Inspiron 7537 teszt
A Dell Inspiron sorozatának legújabb és egyben legjobban várt tagját egy exkluzív teszt keretében tárjuk a nagyközönség elé.
A tesztben szereplő Dell Inspiron 7537-es notebookot és a Samsung 840 Pro SSD-t a Laptopszalon biztosította, mely megtekinthető és kipróbálható a Laptopszalon Budai üzletében.
Laptopszalon Buda
Cím: 1024 Budapest, II. ker., Lövőház u. 12. fsz. 1/d
Nyitva tartás: H-P: 10:00 – 19:00; Szo.: 10:00 – 18:00; V: Zárva
Tel: 20/612-1111
Áttekintés
Hetek óta várunk már erre a pillanatra, a Dell Inspiron sorozatának immáron Haswell processzorokat tartalmazó laptopjairól, azon belül is az egyik legjobban várt 7537-es modellről tudhatunk meg mindent. Felvont szemöldökből nem lesz hiány, valamint csodálkozó tekintetek is sűrűn előfordulhatnak, ezt garantálhatom.
A doboz tartalma
Lássuk tehát mit rejt a doboz. A szokásos papíros olvasnivalókon kívül egy helyreállító DVD és egy az eddigiektől eltérő formával rendelkező tápegység került a gép mellé.
A külső
Az első képek kikerülése óta sokunknak izgatta a fantáziáját, hogy vajon tényleg lehetséges, hogy egy Inspiron szériába tartozó noteszgép teljes alumínium házat kapjon, hiszen ez a jóval drágább gépek sajátja volt eddig. Aki bízott benne, az jól tette, ugyanis az alsó takarólapot és kijelző kávát kivéve mindenhol ezzel az anyaggal találkozunk. A minőségre így nem lehet panaszunk, a kijelző és fedlap hihetetlenül merev, a zsanérok tartanak, a billentyűzet magabiztosan trónol az alumínium házban, a tapintás roppant kellemes és az összekép is igen kellemesnek hat. Kívülről a legszembetűnőbb a szellőzőnyílások, illetve ezek hiánya. A szellőzéshez a képernyő tövében találjuk meg a rostélyokat eltérően a megszokottaktól.
Portok, ergonómia és beviteli eszközök
Elöl mindösszesen az akkumulátor állapotát és a lemezaktivitást jelző ledeket találjuk.
Jobb oldalon SD kártyaolvasó, kombinált hang ki/bement, 2db USB3.0-ás csatlakozó (ebből a második töltéshez optimalizált), HDMI kimenet és egy Ethernet csatlakozó található.
Bal oldalon újabb 3.0-ás USB csatlakozók, töltőcsatlakozó és egy Kensington zár helyezkedik el.
Hátul lecsukott fedlapnál csupán a szürke alumínium ház tárul elénk.
Billentyűzet
Kellemes tapintású, teljes méretű billentyűzetet kapunk, numerikus résszel és háttérvilágítással. Kialakításából adódóan a gombok stabilan állnak. Nyomáspontjuk nem túl rövid, de nem is hosszú, az arany középutat választották a mérnökök.
Kapunk 2 fokozatban állítható és kikapcsolható háttérvilágítást is, ez szintén piros pont. A gépelési élmény kellemes, a teszt megírásának felét ezen végeztem, a szokottabbnál talán szélesebbre húzott kiosztás és az Enter kurtított formája jelentette mindösszesen.
Touchpad
Jól használható, kellemes anyaggal borított hatalmas méretű touchpad jár a noteszgéphez, a beállítható multi-touch képességek sora szinte végtelen. Használat közben sem volt rá panasz, tette a dolgát, az alsó részen a kattintásért felelős mechanika is halk kattanással dolgozik, ez így nagyon rendben van.
Hang
Az alumínium ház további jelentősége, hogy kevésbé lesz bödönszerű és torz a hangzás. A hangerő és a tisztaság is megfelelő, a szeteró hangszórók jól szólnak. Filmnézéshez, Skype-hoz, zenehallgatáshoz maximálisan elegendőek. A káva felső részében egy webkamerát kapunk HD felbontással és visszajelző leddel, a kis nyílások mögött pedig a mikrofon található.
Kommunikáció
Gigabites LAN, N-es Wi-Fi és 4.0-ás Bluetooth áll rendelkezésre. Mindegyik megfelelően működik, a jelerősség is kellően erős, megkapunk mindent ami kellhet.
Kijelző
A tesztelt gépben egy átlagos TN paneles 1366×768-as felbontásra képes kijelző dolgozott. A betekintési szögek átlag felhaszálásra minden bizonnyal elegendőnek bizonyulnak. Fényerőben nincs hiány, amire szükség is lesz, mivel fényes felületű a kijelző. A zsanérok viszont nagyon jók, szinte nulla holtjáték mellett tudjuk állítani a megjelenítőt, ami dícséretes.
Az igazi csemege azonban a multi-touch képességekkel felvértezett FullHD felbontású csúcsmodell. Akinek fontos a nagyobb felbontás, valamint az érintőképességek használata, annak feltétlen ajánlott az a verzió. Értesüléseink szerint a képminőség a Lenovo Y510p FullHD kijelzőjéhez mérhető majd.
Update: Idő közben befutott a FullHD IPS kijelzővel szerelt modell, akinek fontos a kiváló képminőség, az mindenképpen ezt válassza, kiváló színek, szinte 180 fokos betekintési szögek jellemzik.
Bővíthetőség
Mindöszesen 4 darab csavar eltávolítása után máris bővíthetjük gépünket, a memóriák valamint a merevlemez is könnyen cserélhetőek. Külön érdekesség, hogy az akkumulátor -szemben a legtöbb hasonlóan vékony géppel- 3 csavar oldása után ugyanúgy cserélhető, mint egy átlagos gépben. Különösen jó a ventillátor szerelhetősége, ami takarításoknál igencsak jól jön majd. Tesztünkben ezúttal SSD-vel is elvégeztük a mérések többségét, így kiváltképpen örültem az egyszerű szerelhetőségnek.
Update: A memóriák bővítésére DDR3L modulokat, vagyis alacsony feszültségű változatokat használjunk kizárólag, ellenkező esetben bekövetkező hibákért a gyártó nem vállal felelősséget!
Tápellátás
Egy igen szép formájú 90w-os tápegységet kapunk, a hozzá tartozó tápkábel is egyedi formát kapott, mindenképpen értékelendő, hogy még erre is odafigyeltek.
Garancia
3 év szervizgarancia jár a gép mellé, az esetleges egyéb bővítésekről és megoldásokról alábbi cikkünkben foglalkozunk.
Használatba vétel
Előretelepített Windows 8 operációs rendszer található a merevlemezen, így gyakorlatilag semmilyen dolgunk nem marad, mint bekapcsolni a laptopunkat és követni az utasításokat. A Dell és Intel® is bőséges bánt a beállításokkal, az akkumulátor használatot képesek vagyunk a felhasználáshoz igazítani, így mindenki képes megtalálni a számára megfelelőt.
Processzor
A legfrisebb Intel® processzorcsaládból kapunk egy alacsony fogyasztású Core™ i5-ös példányt, ami már a Haswell kódnév alatt fut. A 4200U jelzésű egység mindösszesen 15W-os TDP osztályban versenyez, ami meglehetősen kevés, ennek is köszönhető talán a hihetetlenül jó üzemidő. A HT támogatással is felvértezett, tehát virtuálisan 4 magos processzor 2.6GHz-es maximális órajelet képes elérni 1 magos felhasználásnál, valamint 2.3GHz-et 2 magra optimalizált programok esetében. Az maximális órajel ha minden szálat és lehetőséget kihasználunk 1.6GHz. Alapjárati fogyasztásról szinte beszélni sem érdemes, régebbi notebookok alvó üzemmódban is többet fogyasztottak, mint a legújabb Haswell processzorok, nagyon jól sikerült az optimalizálás, ez jó hír minden notebook felhasználónak és leendő vásárlónak.
Rendszer teljesítmény
Gyárilag 5400fordulat/perces merevlemezt kapunk 500GB-os méretben a Seagate-től. Sebessége átlagos, tesztünkhöz azonban kaptunk egy Samsung 840 Pro SSD-t is, amivel valóban sokkal nagyobb élmény a használat, az esetleges extrák közül ezt raknám a lista elejére, egészen más karaktere lesz tőle egy hordozható gépnek, amiben a lassú 2.5″-os HDD a szűk keresztmetszet a legtöbb esetben.
A háttértárakkal játszadozva viszont megérthetjük miért javasolt nagyon erősen a HDD-k cserélése SSD-re. Bátran számolhatunk kétszeres sebességekről betöltéseknél és másolásoknál is. Amennyiben csak adatokat mozgatunk, ez az érték sokkal hajmeresztőbbé válik, ezután mindenki döntse el mi a fotnosabb: egy jóval erősebb processzor vagy egy SSD háttértár.
Grafikus kártya, játék teljesítmény
A processzor annyira új, hogy még a programok sem képesek minden paraméterüket helyesen kiolvasni, ilyen a grafikus vezérlő is. Az integrált egység egy HD Graphics 4400-as valójában, ami a legtöbb igényt eleve kielégíti, alsó-középkategóriás különálló grafikus processzorok teljesítményét eléri, sőt, esetenként meg is haladja. Azonban került mellé egy GeForce 750M-es gyorsító is, ami a játékosoknak remek hír. Gyakorlatilag mindent képesek vagyunk natív felbontásban a legmagasabb részletességgel futtatni, esetenként akár FullHD-ban is. De beszéljenek a számok, kezdetnek egy 3DMark teszt:
Majd pedig egy 10 játékból álló csokor, az első oszlopban a képernyő natív felbontásában (1366×768) a másodikban pedig ugyanez FullHD felbontásban (1920×1080). A grafika részletességek minden esetben maradtak ugyanazon a beállításon, kivétel a Metro Last Light, ahol a nagyobb felbontásban már játszhatatlan volt. Legtöbb esetben azonban láthatjuk, hogy akár nagyobb monitorra kikötve is tudunk játszani, fps érzékenyebbek medium beállításokon biztosan.
Felbontás:
1366×768 (HD) 1920×1080 (FHD)
A felszisszenésre sincs okunk, gyakoraltilag a felbontás váltása nem okozott drasztikus különbségeket, jelenleg szinte minden játék elfut közel maximális részletességgel FullHD felbontásban is. Találkoztam viszont CPU limittel, ami azt jelenti, hogy ez az alacsony fogyasztású processzor már nem képes maradéktalanul kihajtani egy ilyen erős videokártyát. Egy külön cikkben hamarosan részletesen is bemutatjuk miként jelenik ez meg és hogya kerülhető el.
Update: Több olvasónk is jelezte, hogy nem egészen tudja levetíteni a gyakorlatra ezt a processzor limitet, mint fogalmat, illetve, hogy ez mit jelent a valóságban. Jelen esetben egy hasonlóan erős grafikus kártyát egy i7-es processzorral hajtva átlagosan 5fps növekedést tudtam előcsalogatni, ami nem sok, bár mutatja, hogy a limit valóban megvan. Jelenleg a piac a takarékos processzorok felé igyekszik, ami hozza magával, hogy egy ilyen erős grafikus egységet nem lehet mindig maximálisan kihajtani, főleg ha ezt mondjuk magas felbontásban és részletességgel szeretnénk. A grafikonok jól mutatják, hogy majdnem maximális részletességben FHD felbontásban is megállja a helyét az Inspiron 7537, így aggódnia senkinek sem kell, lesz erő a laptopunkban később is. A hasonló kérdésekre pedig gyorsabb választ nyújt a már készülőben lévő fogalomtár, ami segít megérteni a hasonló fogalmakat és eseteket.
Hőmérsékletek, melegedés, zaj
Internetezés és filmézés közben teljes a némaság, az időnként felsurrogó merevlemezt hallani mindösszesen, egyébként néma csend uralkodik. Egészen a teljes terhelésig ez nem is nagyon változik, keményebb szintetikus tesztek esetében beszélhetünk egyedül kellemetlen hangszintekről. Mindenképpen érdemes megemlíteni az akkumulátoros üzemidőket, amik minden eddigi számokat és arányokat átírnak. Döbbenetesen jó az energiamenedzsment, ide jár egy nagyon vaskos piros pont.
Értékelés
Eltekintve néhány negatívumtól, a Dellnek sikerült megalkotnia egy szinte tökéletes notebookot. A hihetetlenül erős akkumulátoros üzemidő, a jól megválasztott anyagokból épített ház és az erős belső garantálják, hogy egy ideig vetélytársak nélkül uralkodhasson ebben a kategóriában. Bővebb kommentárt nem igényel, ez a gép tarol a szegmensben, csak ajánlani tudom mindenkinek.
Mulder
Ajánlott cikkek:
– Milyen notebookot / laptopot vegyek?
– Hogyan használjuk notebookunkat / laptopunkat?
– Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re!
Hasznos cikkek:
– A Laptop akkumulátorokról és használatukról
– Rendszeres időközönként tisztítsuk ki (és meg) laptopunkat!
– A laptop kijelzőkről nagy általánosságban
– Pixelhiba a notebookoknál
– Üzleti notebookok előnyei
Szerkesztőségünk segítsége olvasóink részére:
– Segítünk első notebookod kiválasztásában!

Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait
Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon...

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik
Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan...

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz
A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már...

AMD hivatalos közlemény: nem lesz kripo-bányászat elleni korlátozás az RX 6000 kártyákban
Habár az AMD Radeon RX 6000 szériája nem a legjobb választás kriptovaluta-bányászatra, a cég megerősítette, hogy nem fogják korlátozni...