
Lenovo Yoga 300 teszt
Nálunk járt az egyik legkisebb Yoga, és bár a hajlékonyság adott, van olyan gyakorlat, ami nagyon nem megy neki…
Bevezető
A tesztgépet ezúttal is a Laptopszalon ajánlotta fel, mely megtekinthető és kipróbálható a Laptopszalon budai üzletében, illetve megvásárolható a Laptopszalon szaküzleteiben.
A nemrég tesztelt Lenovo U31-70 után ismét egy Lenovo által gyártott gép landolt nálam, méghozzá egy viszonylag olcsó kis…kis…mondhatni “multifunkciós” eszköz, méghozzá a Yoga 300, mely 360°-ban hátrahajtható kijelzőt kapott, ezáltal akár tabletként is használható. A cikk megírásakor a készülék brutto végfelhasználói ára a sokak számára lélektani határként szolgáló 100000Ft alatt volt, így ha valaki nem is tudja, hogy mi fán terem a Yoga 300, nagyjából sejtheti, hogy nem a fél milliós gamer gépek ellenfele lesz. De hogy megér-e ennyit vagy sem, az a soron következő pár bekezdésben kiderül.
Specifikáció
Kicsomagolás, tartozékok
U31-70 teszt idevaló része CTRL C+CTRL V, ugyanis a gépen, töltőn és a kis dokumentáció csomagon kívül ezúttal sincs semmi a dobozban.
Külső
Aki látott már Lenovo készüléket, annak nem lesz meglepetés a gép külseje. A forma, a billentyűzet még Lenovo feliratok nélkül is árulkodik arról, hogy ez bizony a kínai gyártó terméke. Hozzám egy fehér változat került, ami első ránézésre egy összenyomott U31 hatását kelti, ugyanaz a fehér bukolat van a fedlapon és a gép alján, a cég logója is stimmel – bár itt egy sima krómozott/festett megoldást használtak, nem pedig a recést.
Kijelző
Na igen, ez lesz az a rész, ami egy kicsit fájó pont. 11,6”, HD felbontás, érintős kivitel. Ez így szép és jó, de van egy dolog, ami felett nem lehet elmenni: TN-film, abból is a gyengébbik fajrta. Én megértem, hogy ez olcsó, meg egy átlagos kis gépnél nincs is különösebb jelentősége, de könyörgöm: ez direkt egy olyan eszköz, amit a felhasználó hajtogat, forgat, különböző szögekből használ – vagyis használna, ha ebben a kijelző partner lenne. Csakhogy nem az, nagyon nem az. Annyira sz#&@{}, hogy
A színek sem olyan szépek, az egész kép egy kicsit szemcsésnek hat. Ami további negatív benyomást tett rám, az a kinyitás. Egyszerűen kényelmetlen felnyitni a készüléket, nincs “fogása”. Nem azt mondom, hogy úgy nyíljon, mint pl egy Macbook Air (dehogynem, nyíljon csak úgy!), de ha már kétkezes a dolog, legalább legyen olyan pont rajta, aminél normálisan ki lehet nyitni. A kicsit vastagra sikeredett káva – főleg a kijelző alján – sem nyerte el annyira a tetszésem.
De hogy jót is írjak: a zsanérok legalább megtartják a kijelzőt – bár teljesen átfordított kijelző esetén a zsanér oldalán megfogva a gépet van némi hézag az ellentétes oldalon, és bizony egy kicsit lötyög.
A vastag kávába nem meglepő módon belefért egy webkamera is mikrofonnal és állapotjelző leddel – a minőség igazodik a vételárhoz.
Beviteli eszközök
Bár külsőre hasonlít az u31-hez, de a gépelési komfort teljesen más. Itt inkáb egy klasszikus 2:1 billentyűzetet alkottak, mintsem egy normális laptopost. Maga a gombok mérete rendben van ebben a kategóriában, viszont a nyomáspont nem a legjobb, túl rövid úton járnak a gombok. Világítás természetesen ennél a gépnél nincs.
A touchpaddel nem volt különösebb gondom, támogatja a többujjas műveleteket, kellően nagy, és bár találkoztam már jobbal is, de tényleg használható.
Ahogy az érintőkijelző is rendben van beviteli szempontból, rendesen reagál a tapicskolásra – csak ne lenne ilyen gyatra a betekintési szög…
Portok, csatlakozók, kommunikáció és bővíthetőség
Elöl semmi:
Hátul szintén semmi:
Jobb oldal: töltésjelző, bekapcsológomb, reset nyílás, USB2.0 (kikapcoslt állapotban tölt), USB3.0, HDMI, RJ-45
Bal oldal: Kensington, tápcsatlakozó, USB2.0, SD kártyaolvasó, 3.5 jack dugó, recovery gomb, hangerőgombok
Alul semmi nincs, csak a 4 gumitalp és két hangszóró, amikre ezúttal nem szentelnék külön bekezdést, mert nem érdemes. Egy-egy youtube videót meg lehet vele nézni, de messze alulmarad a nagyobb (és drágább) U31-től mind hangerőben, mind pedig minőségben. A csavarokat eltávolítva hozzáférünk…hát úgy isten igazából mindenhez, és lényegében mégis semmihez, ugyanis a gép nem tartalmaz semmiféle bővítési opciót.
Processzor, grafikus kártya, teljesítmény
Intel® Celeron N2840, 2GB RAM, 32GB háttértár, amin már előretelepítve kapjuk a Windows 8.1-et, így adattárolásra 10-15GB körüli szabad helyünk lesz (bevallom nem néztem meg a konkrét méretet, de egy 1 órás HD sorozat és egy ~1,5GB-os Divx filmeszközre való másolása után maradt 6GB szabad hely).
A fenti paramétereket olvasva nyilván senkiben nem támadt olyan perverz gondolat, hogy majd ezen nyom egy frankó Battlefront meccset full grafikán, arra viszont elegendő a vas, hogy gond nélkül futtassa a Youtube-ot HD minőségben. FHD esetén néha megröccen, 4K pedig már konkrét diavetítéssé válik Internet Explorer alatt.
Hőmérséklet, zaj, üzemidő
Ezúttal nem csináltam burkolati hőmérséklet teszteket, ugyanis teljesen fölösleges, nem nagyon lehet érezni a melegedést még maximális terhelés alatt sem, és ventilátorok híján a zajra sem lehet panaszunk. Filmezéssel 50% fényerőn kikapcsolt rádiókkal 9,5 óra körül volt az akksi üzemidő, és kb. ennyit tudtam kihozni belőle HD filmmel és bekapcsolt rádiókkal is. Teljes terheléssel ~4 órát ment a kicsike.
Garancia
A Lenovo garanciális ügyintézését nem kell bemutatnom rendszeres olvasóinknak, 24 hónap, futár viszi-hozza. Hogy mennyire gyors a szerviz, az nagyban függ a hibától és a szerviz aktuális alkatrészellátottságától is, de könnyen előfordulhat, hogy a szervizelés végeredménye egy csereigazolás lesz, amivel vissza lehet cammogni a kereskedőhöz, és választhatunk valami mást.
Értékelés
Maga a készülék a kategóriájában nem lenne olyan rossz, egész jól össze van rakva, jó az anyaghasználat, még az össze-vissza forgatom megoldásnak is látom értelmét, a hardver mondjuk azt, hogy rendben van, máshol sem kapunk erősebbet, pozitívum viszont, hogy rengeteg csatlakozónk van, de mindez hiába, ha az összeképet elrontja az iszonyat gagyi kijelző. Tényleg nem értem a Lenovot, hogy miért kellett ezzel megölni a gépet. Kapott volna egy normális IPS panelt (mint pl. HP Pavilion X2, Asus T100), és máris azt mondanám, hogy 100e alatt hordozós kis gépnek tökéletes, de hát sajnos nem ilyen kijelző van benne…
Andrew
Ajánlott cikkek:
– Milyen notebookot / laptopot vegyek karácsonyra 2015-ben?
– Milyen notebookot / laptopot vegyek?
– Hogyan használjuk notebookunkat / laptopunkat?
– Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re!
– Játék notebookon: erősebb videokártyát vagy jobb processzort válasszunk?
– HDD vs SSD vs SSHD: Melyiket válasszam?
Hasznos cikkek:
– A Laptop akkumulátorokról és használatukról
– Rendszeres időközönként tisztítsuk ki (és meg) laptopunkat!
– A laptop kijelzőkről nagy általánosságban
Szerkesztőségünk segítsége olvasóink részére:
– Segítünk első notebookod kiválasztásában!
– Milyen notebookot / laptopot vegyek karácsonyra 2015-ben?

Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait
Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon...

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik
Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan...

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz
A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már...

AMD hivatalos közlemény: nem lesz kripo-bányászat elleni korlátozás az RX 6000 kártyákban
Habár az AMD Radeon RX 6000 szériája nem a legjobb választás kriptovaluta-bányászatra, a cég megerősítette, hogy nem fogják korlátozni...