részletes keresés

Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt

Frissítve: 2017-07-19 09:59:04
Létrehozva: 2013-08-17 12:14:21

Nálunk járt a Samsung Ativ Book sorozatának 4-es tagja, az NP470R5E


A Samsung Ativ Book 4-et mint, minden tesztalanyunkat a Laptopszalon ajánlotta fel számunkra.


Bevezető


Most először jár nálunk Ativ Book sorozat, ugyanis a dél-koreai gyártó a már régóta futó “Series” nevet lecserélte erre az újabb elnevezésre. A változás viszont nem csak ebben mutatkozik meg. Magáról a Samsungról azt kell tudni, hogy jelenleg ő adja el a világon a legtöbb okostelefont, amit annak köszönhet, hogy az összes árszegmensben megtalálhatóak a készülékei. A hordozható számítógépek piacán is jelen van, de még korántsem olyan súllyal, mint az okostelefonokén – ám az alkalmazott elv úgy tűnik hasonlatos lesz az ott befutottnál. Ezért is, mind az otthoni felhasználásra készített, mind pedig az ún. consumer szegmensben az egyik legnagyobb termékpalettával rendelkezik. Ez természetesen még nem elég ahhoz, hogy olyan elismertséget és népszerűséget vívjon ki magának mint a Dell vagy akár a Lenovo, de egészen jó úton halad. A Samsung tesztekkel leginkább csak egy baj van: soha nem tudhatom, mire számítsak mivel nagyon jó, jó, használható és kevésbé használható noteszgép is megfordult már a kezem alatt ezt a márkanevet viselve magán. 







































































Termék megnevezése Samsung Ativ Book 4 (NP470)
Processzor Intel® Core™ i5 Processzor-3230 – 2,5/3,2 GHz (Ivy Bridge)
Lapkészlet Intel® HM76
Memória 2x 4096MB – 1600MHz
Kijelző 15.6″ HD (1366×768) Antiglare
Grafika Intel® HD Graphics HD4000 + AMD Radeon HD8750
Merevlemez Seagate Momentus 1000GB HDD
Optikai meghajtó Nincs
Protok és csatlakozók LAN, D-sub, HDMI, 1 db USB 3.0, kombinált audio ki/és bemenet, 2 db USB 2.0, SD kártyaolvasó
Egyéb WiFi b/g/n, Bluetooth 4.0, Webkamera 720p
Akkumulátor kapacitása 3 Cellás (43Wh)
Méret 376 x 248 x 22.9mm
Tömeg 2,08 kg
Operációs rendszer Windows 8
Fogyasztói ár (2013.08.) 209.900 Ft
Garancia 24 hónap Samsung „háztól-házig” garancia

Az utóbbi időben jó pár Samsung noteszgépet teszteltünk, köztük a Series 3-at, másnéven NP370-et ami az alumínium burkolatán kívül szinte egy az egyben megegyezik a mostani alannyal. Lássuk hát, hogy a teszt mutat-e esetleg más eltérést is az anyaghasználaton kívül. 


Anyaghasználat és a külső


Körbetapogatva a noteszgépet határozottan pozitív benyomást kelt mind minőség, mind pedig anyaghasználat terén. A gyártó leírása szerint az éppen tesztelt NP470 mineral black (ásványi-fekete) színű, de ez a modell elérhető még fehér és piros színben is. A fedlap és a belső rész szál-csiszolt alumíniumborítást kapott, az alja pedig egész kellemes tapintású matt műanyagból készült. Sajnos viszont a színéből fakadóan mind a fedlap, belső rész és az aljzati is szépen gyűjti az ujjlenyomatokat. A noteszgép felnyitását követően matt kijelző és matt kijelzőkeret, szigetes kialakítású billentyűzet, hatalmas érintőpad és alumínium csuklótámasz fogad minket.


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Minőség terén nem kifejezetten kell összehasonlítani egy üzleti kategóriás géppel, azonban nincsenek illesztési problémák és sehol sem recseg vagy ropog a burkolat, amíg egy kis játék után be nem melegszik a notebook. Mivel játék közben egész magas hőmérsékleti értékeket tud produkálni az NP470 (lásd cikk alja: tesztpad), ennek következményeképp hőtágulás tapasztalható és így már tapasztalhatunk némi recsegő, ropogó hangot a burkolaton.


Portok és csatlakozók


A mai elvárásokhoz alkalmazkodva megtalálunk a készüléken mindenfajta portot és csatlakozót. Egy dolgot hiányolhatunk, ez pedig nem más, mint az optikai meghajtó – ezt elhagyva viszont kifejezetten vékony noteszgépet kapunk cserébe. Különben is, van-e manapság bármi szükségünk egy optikai meghajtóra? 


Baloldal: töltő csatlakozó, LAN, d-sub, HDMI, 1x USB 3.0, kombinált audio ki/ -és bemenet.


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Jobboldaal: kensington zár, 2x USB 2.0, SD kártyaolvasó.


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Hátulról láthatjuk a szellőzőnyílást amiből érdekes módon kettő is van, elölről pedig a működést jelző ledeket.


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Bővíthetőség


Mint a Samsung NP370 esetén itt is könnyű dolgunk van, hiszen egyetlen csavar eltávolítását követően gond és akadály (roppantás & patent törés) nélkül leemelhetjük a fedelet. Innentől már gyerekjáték; akár 16 GB-ig is bővíthetjük a memóriát illetve a manapság már lassúnak nevezhető HDD-t cserélhetjük le SSD-re (ezzel pedig akár ötszörös sebességnövekedést is elérhetünk).  Utóbbiról bővebben a “Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re” című írásunkban olvashat.


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Szerviz és garancia


A gyártó politikája ezen a téren elméletileg hibátlan: amennyiben a készülékünk a vásárlást követő 2 éven belül elromlik egy futár érkezik a notebookért, aki a szervizbe szállítja azt, majd ha minden jól megy egy-három napon belül vissza is kaphatjuk a javított noteszgépet. Ez a garancia felár megfizetését követően akár 5 évre is bővíthető, mely jelenleg 24.900 forintba kerül.


Kijelző és zsanér


Két szembeötlő problémával kell megbirkóznunk ezen Samsung széria esetében: az egyik, a kijelző felbontása mely csak 1366x768p és még csak opcionálisan sem érhető el ennél nagyobb. A másik pedig a képminőség, mely minden kertelés nélkül siralmasnak mondható, főleg ha nem szemből vizsgáljuk – ez sajnos azért is érdekes, mert a Samsung a TV-k gyártásában is otthonosan mozog. 


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Az utóbb tett fenti állítás, mely szerint a színhűség és a betekintési szögek tekintetében is volna még hova fejlődnie a dél-korei gyártónak szinte minden más Samsung noteszgépére is igaz a Series 9 kivételével. Elfogadom, hogy TN+ film technológiás panelről beszélünk, de 2013 vége felé ideje lenne némi előrelépést tenni, mert néhány sarkos kivételtől eltekintve szinte az összes többi gyártó jobb képminőségű noteszgépet tesz le az asztalunkra. 


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


A negatív felhangnak itt valahol véget is kell, hogy vessünk és végre beszéljünk arról, mért is válik szerethetővé az Ativ Book 4? Az egyik és legfontosabb a tükröződésmentes kijelző, mely lényegében az összes többi Samsung noteszgépre is igaz. Kijelző ügyében ajánlott a “laptop kijelzőkről nagy általánosságban” című írásunk. Itt érdemes még megjegyezni, hogy a zsanér tartása elsőosztályú, minimális holtjáték mellett is erősen tartja a 15.6 hüvelykes kijelzőt. 


Billentyűzet és érintőpad


Még mielőtt a tesztalanyra vonatkoztatva beszélnék a beviteli eszközökről, meg kell közelítenem általánosságban is a témát. Az ideális billentyűzet kellemes tapintású, jó alátámasztással bír és hosszabb úton járó billentyűkkel rendelkezik és mégis, gépelés közben alig neszel. Tesztalanyunk esetében szinte minden igaz az előbbiekből, a hosszabb nyomásponton kívül (zárójeles megjegyzés: az etalon Lenovo gyár termékeik, főleg az IdeaPad-okat meg sem közelíti), kis szokást követően használata kellemes. Igaz, találkoztam már olyan vásárlóval aki kifejezetten kérte, hogy leendő noteszgépén ne legyen külön numerikus billentyűzet én az esetek nagy többségében mégiscsak hasznosnak tartom, ha megtalálható ez is rajta – így az NP 470 esetében ez is plusz pont. 


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Milyen az ideális érintőpad? Felülete nagy és matt, különálló gombokkal rendelkezik melyek lehetőség szerint gumírozottak és csak úgy, mint a billentyűzet esetében ezek a gombok hosszan és halkan járnak. Itt még külön ki kell hangsúlyoznom azt is, hogy gördülékenyen kell kezelnie a többujjas mozdulatokat – ám ezt egyelőre csak az Apple-nek sikerült megvalósítania. Ez utóbbit leszámítva egészen jól sikerült az érintőpad, viszont a gombok bejárhatnának egy kicsivel hosszabb utat is. 


Hardver és játék


Újdonsült tesztalanyunkban az Intel® 3. generációs, Ivy Bridge kódnévre hallgató Core™ i5-3230M processzora foglal helyet, mely fizikailag 2 maggal rendelkezik, azonban a Hyper Threading technológiának köszönhetően 4 szálon futnak a folyamatok, továbbá az alap 2600 MHz-en járó magokat a TurboBoost technológiának köszönhetően – amennyiben ezt a TDP érték engedi – felemeli akár 3200 MHz-ig is. A processzor benchmark eredménye megtekinthető a notebookcheck.net oldalán, viszont mint minden tesztünknél itt is megemlítjük, hogy érezhető sebességnövekedést nem a processzor, hanem az SSD fog jelenteni, melyről bővebben a “Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re!” című írásunkban olvashat.


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Mint azt eddig is megszokhattuk a processzorban találunk még egy Intel® HD4000 névre keresztelt integrált grafikus vezérlőt (IGP), mely játékon és komolyabb grafikai alkalmazásokon kívül szinte mindenre alkalmas. Ez viszont nem minden, ugyanis a Samsung NP470-ben az IGP mellett találunk még egy 1 GB GDDR3 memóriával rendelkező AMD Radeon HD8750M-et. Mivel ennek a grafikus vezérlőnek a teljesítményét már korábban felmértük a Samsung NP370 tesztünkben és köztudott, hogy a játékok terén nincs különbség a Core™ i5 és i3-processzorok Processzor között nem teszteltük újra.


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Hangrendszer


A korábbi tapasztalatokra alapozva nehéz megítélni hangzás terén a különbséget egyes notebook modellek között éppen ezért nem is szeretnénk viszonyítani. A hangszórók hangzása tiszta és erőteljes, nem dobozszerű, mint például az összes Fujitsu noteszgép esetén, de nem is szólnak úgy, mint az IdeaPad „Y” sorozatba épített JBL hangszórók. Egyedül csak akkor lehet okunk panaszra, ha a maximális közeli hangerő tartományban hallgatjuk a zenét – ilyenkor azért kisebb recsegések hallhatóak.


Tesztpad


Akkumulátor


Az NP370 után nem ért minket túl nagy meglepetés, mert a Samsung ismételten bebizonyította, hogy miként kell jó üzemidőt produkálni egy 3 cellás 43 Wh-ás akkumulátorral. Minimális fényerővel, wifi nélkül és minden egyéb terhelést minimumra véve 7 óra 20 percet üzemelt, filmnézés közben (DiviX), közepes fényerővel pedig 3 óra 50 percet bírt ki.


Melegedés, zaj


Itt sajnos már több problémával kell szembenézünk, igaz nem a zaj tekintetében, hiszen maga a készülék kifejezetten halk: internetezés, filmnézés közben akár lopakodónak is nevezhetnénk, de a Crysis 2 egy órás tesztje alatt sem hangoskodott. Ennek meg is volt az ára, hiszen mind a burkolat mind a hardver melegedett tisztességesen (a tesztkörnyezet klímás lakás volt, tehát a most tapasztalt rekord melegek nem befolyásolták a mérést). Az alább látható táblázatból kiemelem, az általam mért eddig rekordot: 60 °C-os burkolati hőmérséklet az alsó szegmensben (azonban a táblázatot figyelve láthatjuk, hogy több helyen is 50 °C körüli hőmérsékletek is alakultak). Hardver melegedést elnézve az eredmények még siralmasabbak és erre nem lehet az sem mentség, hogy egy vékony kialakítású noteszgépről van szó (végtére is ez nem egy IdeaPad Y510p két GPU-val, hanem egy otthoni felhasználásra szánt noteszgép). A játék közbeni maximális 96 °C-os CPU hőmérséklet kifejezetten elfogadhatatlan.






































































































































Samsung Ativ Book 4 (NP470) – tesztpad
Processzor   Intel® Core™ i5 Processzor-3230M
Grafikus vezérlő   Intel® HD Graphics HD4000 + AMD Radeon HD8750M
Akkumulátor használat   Minimum Játék Film
Üzemidő   7 óra 20 perc 1 óra 20 perc 3 óra 50 perc
Hardver terhelés mértéke   Alap
AVG / MAX
Játék
AVG / MAX
Aida 64
AVG / MAX
CPU hőmérséklet   48°C/51°C 91°C/96°C 80°C/85°C
GPU hőmérséklet   43°C/45°C 81°C/86°C N/A
Zajszint   halk mérsékelt mérsékelt
Burkolati hőmérsékletek (alap)
billentyűzet   aljzat
32,8°C 34,9°C 29,9°C   28,9°C 35,6°C 32,5°C
35,6°C 36°C 29,8°C   29,3°C 36,3°C 34,6°C
32,8°C 31,7°C 30,2°C   30,8°C 31,6°C 34,2°C
Burkolati hőmérsékletek (Crysis 2)
billentyűzet   aljzat
36,2°C 49,6°C 32,9°C   30,3°C 60,6°C 35,9°C
43,6°C 51,1°C 32,5°C   30,1°C 47,8°C 38,8°C
34,4°C 33°C 30,8°C   30,3°C 31,4°C 35,4°C

Értékelés, ár/érték arány


Értékelni csak vegyes érzelmekkel tudok, mely nagyrészt betudható a Samsung nem éppen jó kijelzője és az általam tapasztalt melegedésnek köszönhetően. Ezeket leszámítva viszont nincs ellenérvem a noteszgéppel szemben, kivitelezése tetszetős és szerethető, könnyű, anyaghasználat terén hagy még némi kivetni valót, de az összeszereléssel teljesen elégedettek lehetünk. Nagy előnynek bizonyulhat a szervizháttér, főleg a felár ellenében igénybe vehető 5 éves bővítés figyelembe vételével. A kijelző tükröződésmentes bevonata némileg orvosolja a fentebb megfogalmazott kritikát megjelenítés terén és külön kiemelem, hogy a 3 cellás akkumulátor a vártakhoz mérten jóval sikeresebben szerepelt, kifejezetten tetszett ezen a téren az NP470. Mind a billentyűzet, mind az érintőpad az árkategórián belül megfelel az elvárásoknak és akkor még itt van nekünk a dedikált VGA is melynek segítségével egy picit komolyabb 3D-s alkalmazásokat is futtathatunk. 


Az ár/érték arány viszont már sokkal inkább érdekes dolog, mert valljuk be ezért a gépért nagyon sok 209.900 Ft. Ennél jóval olcsóbban megkapjuk az egyébként minden tekintetben jobb Dell Inspiron 5521-et és mondjuk a Lenovo IdeaPad Z500-at (mindkettőre 3 éve garancia van), de akár említhetném az IdeaPad G580-at vagy következő tesztgépünket az IdeaPad G500-at.


Habár ajánlani tiszta szívvel nem tudom, de végső soron egy tetszett plecsnit megérdemel a Samsung Ativ Book NP470.


Techkalauz
Samsung Ativ Book 4 (NP470) – tetszett!



























Samsung Ativ Book 4 (NP470) – Értékelés
Előnyök + Szép dizájn és vékony kialakítás
Könnyű
Alumínium borítás
Könnyű bővíthetőség
Jó szervizháttér
Tükröződésmentes kijelző
Kényelmes billentyűzet
Erős VGA
Terhelve nem zajos
Jó akkumulátoros üzemidő
Hátrányok Játék közben nagyon melegszik
Rosszak a kijelző betekintési szögei
Kattogós touchpad gombok
Optikai meghajtó hiánya
Alternatívák  

Dell Insprion 5521
Lenovo IdeaPad Z500



 














































































Samsung Ativ Book 4 (NP470)
Dizájn 9/10 pont
Anyaghasználat 7/10 pont
Súly 9/10 pont
Csatlakozók 8/10 pont
Bővíthetőség 10/10 pont
Szerviz és garancia 8/10 pont
Kijelző 5/10 pont
Zsanér 8/10 pont
Billentyűzet 8/10 pont
Érintőpad 8/10 pont
Játékos teljesítmény 7/10 pont
Hangrendszer 7/10 pont
Zajszint 10/10 pont
Hűtéshatékonyság 5/10 pont
Akkumulátor 10/10 pont
Ár/érték arány 6/10 pont
Összegzés 78,12%

 


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt Samsung Ativ Book 4 NP470R5E teszt


Pucu


Ajánlott cikkek:


– Milyen notebookot / laptopot vegyek?
– Hogyan használjuk notebookunkat / laptopunkat?
– Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re!


Hasznos cikkek:


– A Laptop akkumulátorokról és használatukról
– Rendszeres időközönként tisztítsuk ki (és meg) laptopunkat!
– A laptop kijelzőkről nagy általánosságban
– Pixelhiba a notebookoknál
– Üzleti notebookok előnyei


Szerkesztőségünk segítsége olvasóink részére:


– Segítünk első notebookod kiválasztásában!


 




Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait

Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait

Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon muszáj bővülni, de a föld erőforrásai...
Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon...

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik

Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan döntést hozott, ugyanis nem a Qualcomm...
Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan...

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz

A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már használja is a kiberbiztonsági programot –...
A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már...