részletes keresés

Xiaomi Mi 8 teszt – megadásra kényszerít?

Frissítve: 2018-08-23 01:01:03
Létrehozva: 2018-08-22 02:28:52

A Xiaomi Mi 8 telefont a Laptopszalon biztosította tesztre. Kipróbálható és megvásárolható a Laptopszalon üzleteiben és online. A dobogó közelében Azt, hogy a Xiaomi 2018-ra...


A Xiaomi Mi 8 telefont a Laptopszalon biztosította tesztre. Kipróbálható és megvásárolható a Laptopszalon üzleteiben és online.


A dobogó közelében


Azt, hogy a Xiaomi 2018-ra a világ negyedik legnagyobb mobilgyártójává növi ki magát, talán még a startup vállalkozásból indult cég alapítói sem gondolták. Pedig így lett, a remek ár/érték arányú készülékek önmagukban hozták meg a hírnevet, a Xiaomi alapvetően semmi mást nem csinált, mint remek portékákat dobott piacra igencsak szemrevaló árcímkékkel. Először hazai pályán arattak nagyot, majd még merészebbet álmodva lényegében már Európát is kezdik meghódítani. Legújabb készülékük, a Xiaomi Mi 8 ismét bizonyítja, hogy mennyivel olcsóbban is ki lehet fejleszteni csúcstelefont, nem véletlenül fél tőlük még az önbizalomtól duzzadó Huawei is.



Vajon nem volt eredeti ötlet?


A Xiaomi minőségi mobilokat gyárt, kiváló anyaghasználattal. Nincs ez másképpen a Xiaomi Mi 8 esetén sem, üveg elő- és hátlap, alumínium keret, hibátlan összeszerelési minőség. Igen ám, de külsőleg olyannyira hasonlít az iPhone X-re, hogy az már-már pofátlan másolás, pedig ez eddig nem volt jellemző a gyártóra. És itt most nem az a baj, hogy a 6,21″-es, 1080 x 2248 pixel felbontású kijelző tetején ott a notch (szenzorsziget), hanem hogy a hátlap is egy az egyben az almás eszközre hajaz.



Na mindegy. Az azért frankó, hogy AMOLED a képernyő, gyönyörű színekkel és betekintési szögekkel rendelkezik, a fényereje is rendben van. Támogatott a HDR10, ráadásul az üveg bizonyos mértékben karcálló, Gorilla Glass 5. Nincs sajnos 3,5 mm-es jack kimenet, USB-C csatlakozó viszont akad természetesen. Jó érzés kézben tartani a készüléket, már ha nem jut eszünkbe az Apple modellje. Vagyis hát akkor is, ez is szép, az is szép, mondjuk tesztalanyunk egy kézzel már-már nehezen nyomogatható. Hiányozhat a vízállóság, vagyis az IP-védelem.


A legerősebb hardver, csak sokkal olcsóbban


A Xiaomi Mi 8 esetén nem fukarkodott a cég, összegereblyézte a legerősebb komponenseket: Snapdragon 845-ös lapka, nyolcmagos processzor, ráadásként pedig választhatóan 64/128 vagy akár 256 GB-os adattároló, 6 illetve 8 GB RAM. MicroSD bővíthetőség nincs, így némileg érdemes azért a nagyobb tárhellyel rendelkező variánst választani. Elég jól mozog a rezgőmotor, könnyedén megérezhető, ha a telefont a zsebben hordjuk.


Egyedi, teljesen személyre szabható felület


A Xiaomi Mi 8-ra az Android 8.1 operációs rendszert telepítették, amit még megfűszereztek a MIUI 9.5 felülettel. Ezzel egyedivé vált a szoftver, ami működésileg nem különbözik más androidos mobiloktól, ám több beállítási lehetőséget kínál. És itt most nem a prediktív tárcsázóra, vagy a bőséges információs felületre kell gondolni, hanem a beállításokra. Személyre szabható az alsó vezérlősáv, az állapotsorra kikerülő ikonok, és a teljes képernyős megjelenítés.






A hátlapon lévő ujjlenyomat-olvasóhoz külön menüpont társul, ugyanitt találjuk az arcfelismerés konfigurálását is. Mindkét megoldás veszettül jól és gyorsan működik. Létrehozhatunk második asztalt, így olyan, mintha két külön telefont használnánk. Érdemes a Mi fiókba regisztrálni, ezáltal ugyanis újabb háttérképeket és témákat lehet letölteni, meg úgy egyébként az adatokat is tudjuk így szinkronizálni.






A klónozott alkalmazások menüpont még a második asztalnál is jobb, itt ugyanis duplikálhatunk appokat, tehát ha két Facebook vagy Whatsapp azonosítót szeretnénk, akkor nem kell összeráznunk a kettőt, hanem külön ikont használhatunk. Lehet kézmozdulatokkal is navigálni a menüben, nem csak az alsó gombokkal, plusz akár a notch is eltüntethető szoftveresen (körülötte fekete lesz minden). Alkalmazások tekintetében elég szűk a választék, nem is baj ez, a biztonság az egyetlen, ami érdekes, itt lehet megszabadulni a felesleges fájloktól, vizsgálatot kezdeményezni, vagy éppen letiltani hívószámokat.


Hátul mindenből duplázik


Elég komoly papíron a kamerás felhozatal. A hátlapon kettő szenzort is találunk: 12 MP (f/1.8, 1/2.55″, 1.4µm,OIS, dual pixel PDAF) + 12 MP (f/2.4, 56mm, 1/3.4″, 1.0µm, AF, 2x optikai zoom). Lefordítva a rövidítéseket: az elsődleges modul villámgyors autofókuszt, a másodlagos pedig kétszeres közelítést tesz lehetővé. Az önképek, trendibb nevükön a szelfik kedvelői is mindig mosolyogni fognak a kamerába, hiszen 20 MP-es az elöl lévő egység. Videózni 4K-ban 30 fps-sel, 1080p-ben pedig akár 240 fps-ben lehet. A vaku erős, két tonusú ledből áll, videózni maximum 4K-ban lehet.



A kameraszoftver jól használható, átlátható, a fő menüpontokat könnyedén elérjük ujjmozdulatokkal (videó, fénykép, portré, négyzet), felül kapcsolhatjuk be a mesterséges intelligencia segítségét, a vakut és a HDR-t, plusz a filtereket. Aktiválható a beauty mód, az időzítő. A beállításokban találjuk a zárhangot, a vízjelezést, az exponáló gomb funkcióját, a képminőséget stb.






A fotók nem rosszak, nappal például abszolút korrekt a helyzet, jó a dinamikatartomány, a színek sem torzulnak, talán a részletességnél nem villog nagyon a kamera, de ezt már sajnos megszokhattuk a Xiaomiktól. Gyors a fókusz és a képmentés, nincs kromatikus aberráció. Éjszaka már egy fokkal rosszabb a helyzet, főleg a szélek homályosodnak, itt a részletesség azért nem oké, középen jó a helyzet igazán.


Bírja, de csak átlagosan


A 3400 mAh-s akkumulátornál már jóval nagyobbat is láttunk Xiaomi készülékben, a Xiaomi Mi 8-ba viszont “csak” ekkora telepet szereltek. Ettől még persze jól bírja a megpróbáltatásokat, csak nem kirívóan jól, egy nap eltelte után már érdemes töltő után kutatni, már ha normálisan vagy annál durvább mértékben nyomogatjuk a mobilt. Azért a gyorstöltés jól jön, elég sebesen szaladnak felfelé a százalékok a Type-C csatlakozón keresztül. Vezetékmentesen nem tudjuk etetni a telefont.


Bárhová és bármikor csatlakozik


A Xiaomi Mi 8 adatkommunikációs képességeibe szinte nem lehet belekötni. Két nanoSIM-et fogad, és bár csak dual standby képes, mégis legalább külön lehet választani a privát és a munkahelyi életet. Emellett használható még a WiFi (802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot), a Bluetooth 5.0, a GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS), sőt, még az NFC is. Természetesen a 4G/LTE is adott, méghozzá B20 támogatással. Navigálni élmény, nincs jelvesztés, jeltalálás viszont annál inkább és gyorsabban.



Ennyiért egyelőre megkérdőjelezhetetlenül jó vétel


Igen. Nemcsak a magyar, hanem más piacok is árérzékenyek, erre érzett rá nagyon a kínai vállalat. A Xiaomi Mi 8 pedig megint megdobogtatjatja egy csomó vásárló szívét, hiszen a Laptopszalonnál mindössze 150 ezer forintba kerül. Hogy miért mindössze? Mert eddig a OnePlus 6 árát méltatták, ám a Xiaomi még eggyel nagyobbat tudott dobbatani. Persze a konkurens gyorsabb működésre képes, mégis a pár tízezer forintos különbség sokat számíthat. A Mi 8-ban nem sok hibát találunk. A kijelző nagyon szuper, a dizájn nem egyedi, de szerethető, a hardver pedig bivalyerős.



A kamera az a pont, ahol esetleg kritizálni lehet a telefont, nem azért, mert ne lenne ennyiért simán jó, de még mindig ez a részleg húzza le a gyártót, mondjuk a fejlődés tagadhatatlan. Az üzemidő átlagos, illetve az alapmodell is lehet 128 GB-os 64 GB-os helyett. De itt a vége a negatív szavaknak. Hogy megéri-e megvásárolni a mobilt? Igen, mindenképpen, persze érdemes kipróbálni, hiszen a MIUI felülethez azért idő, mire hozzászokunk.



Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait

Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait

Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon muszáj bővülni, de a föld erőforrásai...
Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon...

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik

Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan döntést hozott, ugyanis nem a Qualcomm...
Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan...

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz

A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már használja is a kiberbiztonsági programot –...
A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már...