
Xiaomi Mi Mix 2 teszt – egy igazi remekmű
Bevezető Mindenki a FullVison, vagy éppen az Infinity Displaynek nevezett megoldásokról beszél. Mit jelentenek ezek? Igazából ugyanazt, széltől széri érő kijelzőt, előbbit az LG, utóbbit...
Bevezető
Mindenki a FullVison, vagy éppen az Infinity Displaynek nevezett megoldásokról beszél. Mit jelentenek ezek? Igazából ugyanazt, széltől széri érő kijelzőt, előbbit az LG, utóbbit a Samsung használja a telefonoknál. Igen ám, csak a spanyolviaszt nem ők találták ki, igazából már régebbi ötlet ez, bár talán először a Xiaomi építette be a köztudatba, köszönhetően a Mi Mix (és most már a Xiaomi Mi Mix 2) névre keresztelt kütyü(k)nek. Próbálkozásnak, figyelemfelhívásnak tökéletes volt az első generációs mobil, de azért voltak hibái, talán nem is egy, Európába pedig nem is jött hivatalosan, tehát kvázi egy erődemonstrációnak is felfogható volt.
A felhasználók sok építő/negatív kritikát fogalmaztak meg, a Xiaomi pedig az a cég, aki nem besértődik ezen, hanem igenis tanul a hibáktól. Úgy próbálták formálni tesztalanyunkat, a Xiaomi Mi Mix 2 névre hallgató mobilt, hogy az elődmodell szinte minden hibáját kiküszöbölje, slusszpoénként pedig olyan árazást sikerült kitalálniuk, hogy a csúcshardver és a fantasztikus külső mellett még ezzel is egy kicsit odapörköljenek a konkurenciának. De vajon tényleg ennyire jó akkor a készülék? Annyit elárulunk: ár/érték arányban tényleg.
Külső, kijelző
A Xiaomi Mi Mix 2 a térbeli kiterjedéseket figyelembe véve 151,8 x 75,5 x 7,7 milliméteres, mérlegre téve pedig 185 grammos tömeget mérhetünk. Nem óriási tehát a mobil, ráadásul elképesztően minőségi, Philippe Starck tervező kezei munkáját dicséri ez a félelmetesen gyönyörű formaterv, az pedig, hogy kerámia, üveg és alumínium váltja egymást, már csak szélesíteni tudja a mosolyt az arcunkon, az összeszerelési minőség is példás. IP-védettség mondjuk nincs, tehát ebben lehetne még fejlődni, talán majd a harmadik generációnál megoldják. Felül végre nem piezoelektromos, hanem normál beszédhangszóró található, alulra kerültek a szenzorok, az 5 megapixeles szelfi kamera, valamint a fehérben világító értesítő led.
A kijelző a korábbinál kisebb lett, de még így is hatalmas, 5,99 hüvelyken dolgozhatunk, Gorilla Glass 4 üveg védi a sérülésektől. A 18:9-es képaránnyal rendelkező képernyő 1080 x 2160 pixelt jelenít meg, ez 403 ppi-nek felel meg, ami bár messze van a rekorderektől (például a Sony Xperia XZ Premiumtól), bőségesen elegendő a mindennapokban. Az IPS kijelző több ujjat képes egyszerre felismerni, színei, fényereje és betekintési szögei is kiválónak mondhatók. A hátlapon felirat jelzi, hogy ez bizony egy Xiaomi által megálmodott termék, ide került az elsődleges kamera, valamint az ujjlenyomat-olvasó. A biometrikus szenzor precízen, nagyon gyorsan működik, több ujjat el lehet tárolni, elég hozzáérni és máris a főképernyőre ugrunk.
Hardver
Nem aprózta el a hardvert a gyártó, a Xiaomi Mi Mix 2-ben ugyanis a mostani csúcslapka, a Qualcomm Snapdragon 835 duruzsol. A nyolcmagos processzor (4 x 2,45 GHz Kryo & 4 x 1,9 GHz Kryo) elképesztő erővel bír, amire az Adreno 540-es grafikus gyorsító még rátesz egy lapáttal, főleg úgy, hogy “csupán” egy Full HD felbontású kijelzőt kell meghajtania (az előbb említett Sonynál a 4K-val is megbírkózik). Rendszermemóriából 6 GB jutott, elvileg létezik 8 GB-os verzió is, de ez aligha lesz kapható itthon. MicroSD bővíthetőség nincs, de csüggedni nem érdemes, azért a 64/128/256 GB-os adattárolókon is vígan el lehet férni, mondjuk nagyjából 8-10 GB-ot lecsíp mindig a rendszer.
A szoftver gördülékenyen, abszolút akadásmentesen fut, bármerre bóklászunk a menüben, pillanatok alatt leköveti a telefon. Az alkalmazások egyidejű futtatása sem okoz gondot, jól bánik a memóriával a készülék, több dolgot is a háttérben tud tartani. Geekbench 4-ben egymagos tesztben kicsivel több mint kétezer pontott gurított a processzor, többmagosban ennek jó háromszorosát. A játékoknál sem kell visszafogni magunkat, szerencsére a készülék nem forrósodik fel, a teteje langyosodik fel egy kicsit.
Szoftver
Android 7 Nougat operációs rendszer fut a Xiaomi Mi Mix 2 fedélzetén, egyelőre MIUI 8.5 felülettel, de minden bizonnyal hamarosan elérhető lesz rá a 9-es verzió is. A szoftver alapvetően ugyanúgy működik, mint más telefonok, DE! A Google szolgáltatások alapból nem találhatóak meg rajta, a gyártó még valamiért nem ápol olyan kapcsolatot a keresőóriással, hogy ez így legyen. Szerencsére ez egyáltalán nem áthidalhatatlan, csak pár plusz percet igénybe vevő művelet. Van ugyanis a Mi Store/Alkalmazásbolt, ahol rá kell keresni a Google szóra, majd az első találatnál már ott is lesznek a Google szolgáltatások, amiket pár gombnyomással fel tudunk telepíteni. Ezután pedig lesz Googe Play Áruház, Play Játékok és minden, ami a teljes értékű működéshez szükséges.
Egyelőre még angol nyelvű az Android, de lesz magyar verzió, csak még várni kell rá egy kicsit. Felülről húzható le az értesítési függöny, az alsó vezérlőgomboknak pedig nemcsak a kiosztása módosítható, hanem több funkciót ki lehet ide rakni. Klasszikus menüt ne keressünk, minden a főoldalakról érhető el, ezek akár widgetekkel is megbolondíthatók. A rendszer pedig témákkal, ha valakinek nem tetszik ez az ikonkészlet, könnyedén le tud tölteni másikat. A beállításokon belül szinte mindent személyre szabhatunk: akkumulátorkijelzés, állapotsor ikonok, vezérlőgomb funkciók, külső, tényleg a végletekig babrálhatunk mindennel.
Extra programokból meglehetősen kevés van, ami nem feltétlenül baj, majd letölti a felhasználó, amit akar. A biztonsági alkalmazásban törölhetjük a felesleges fájlokat, kipucolhatjuk a RAM-ot, akár még a nem kívánatos telefonszámoktól érkező hívásokat és SMS-eket is leblokkolhatjuk. Külön zenelejátszót kapunk, mondjuk ez elég sok kínai hülyeséggel tele lett rakva, szóval a Play Zenét jobban ajánlanám. A billentyűzet jól használható, a tárcsázó is, prediktíven lehet keresni a névjegyek között. Nem maradhatott el az e-mail kliens, a számológép, a naptár, meg persze mindazok az alkalmazások, amiket majd a telefon birtokosa feltelepít.
Kamera
A Xiaomi Mi Mix 2 hátlapján egy 12 megapixeles kamera ékeskedik (1/2.9″, 1.25 µm pixelméret). PD-autofókuszos, f/2,0-s, 4-irányú optikai képstabilizátort kapott, plusz jár hozzá még egy dupla tónusú ledes villanó is. Az előlapi kamera 5 megapixeles, szintén f/2,0-s. Videókat előbbivel 4K-ban, utóbbival 1080p-ben lehet felvenni, mindkét esetben a 30 képkocka/másodperc sebesség áll rendelkezésre.
A kameraszoftverben a bal alsó ikon szolgál a filterek előhívására, középen pedig az opciók gombot találjuk, ami a módokat hozza elő: panoráma, időzítő, audió, szépség, homályosítás, négyzet, manuális. A kézi lehetőségek között fehéregyensúlyt, fókuszálást, záridőt (1/1000 – 32 másodperc), érzékenységet (ISO) találunk. A beállításokban tudjuk aktiválni a helycímkézést, a QR-kód olvasót, a rácsvonalazást, valamint a hangerőgomb funkcióját.
Tény, a Xiaomi nagyjából mindenben erős, de kamerában azért még nem veszik fel a versenyt a vetélytársakkal. Tesztalanyunk azért derekasan helytáll, nappal például nagyon korrekt felvételek készíthetők, rendben vannak a színek, a vonalélesség, talán a részletességet érheti némi kritika, a hatodik képen ez jól megfigyelhető, már legalábbis az, hogy ilyenkor már picit talán nehézségekbe ütközik az algoritmus. A makró mód szintén frankó, a vaku is nagyot villan, este pedig vállalható szintű alkotások lőhetők, nem jók, de egyáltalán nem rosszak.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A Xiaomi Mi Mix 2 hátlapja alatt egy 3400 mAh-s akkumulátor található, természetesen a unibody burkolat miatt esélyünk sincs házilag cserélni. A takarékos processzor melett azért egy meglehetősen nagy kijelző is található, ennek ellenére az egy napos üzemidő lazán megvan még sok pötyögés mellett is, a második nap végén viszont mindenképpen töltőre kell majd dugni a telefont. Az etetés a USB Type-C csatlakozón történik, támogatott a QuickCharge 3.0, tehát elég gyorsan telepumpálható a telep.
Adatkommunikációs szempontból jelesre vizsgázik a telefon: két nanoSIM-et fogad, van benne802.11 a/b/g/n/ac-s WiFi, Bluetooth 5.0 (LE, A2DP), valamint a legjobb hír, B20-as 4G/LTE, tehát itthon sincs gond a leggyorsabb mobilhálózatok elérésével, még vidéken sem. Ráadásként kapunk még NFC-t, valamint A-GPS-t (GLONASS, BDS), FM-rádió és infra viszont nem fért már a repertoárba.
Vélemény
A Xiaomi Mi Mix 2 egy szinte tökéletes telefon, amit a 150 ezer forintos magyar végfelhasználói ár csak még inkább megspékelni képes, ennyiért lesz ugyanis itthon elérhető a telefon, várhatóan novembertől. Mit kapunk ennyi pénzért tehát? Lenyűgöző dizájnt, fantasztikus kijelzőt, bivalyerős hardvert, korrekt üzemidőt, tehát tényleg egy mindennapokban nagyon jól használható telefont.
Nyilván azért vannak még fejlődési lehetőségek: lehetne például vízálló a mobil, illetve a kamera is habár nagyon jó, ennél a többiek többet tudnak (Samsung Galaxy S8, LG G6 stb.), mondjuk egyiket problémát sem lehet eget rengetőnek mondani. Az biztos, hogy aki a Xiaomi Mi Mix 2-t választja, még bőven ellesz vele 2-3 évig, főleg, ha a jótállás és a szervizháttér is biztosított lesz, mert Kínából rendelni ilyen értékű telefont nagy felelőtlenség. Tesztalanyunk tehát nagyon jól vizsgázott, nem véletlenül félnek a nagy gyártók attól, hogy a Xiaomi bejelentettek, komolyan fogja venni az európai piacot is.

Így támogatja a FUJITSU az ENSZ fenntartható fejlődési céljait
Komoly fejtörést okoz mostanában a világ vezetőinek és vezető vállalatinak a fenntartható fejlődés kérdése. Ugyanis valamilyen módon...

A Motorola Moto G20 állítólag Unisoc processzorral és 4 GB RAM-mal érkezik
Azt a hírt rebesgetik, hogy a Motorolánál új telefon van érkezőben, ez pedig nem más, mint a Moto G20. Úgy tűnik a gyártó szokatlan...

Hackerek, vigyázat! – Anti-cheat érkezett a PS5-höz
A Denuvo bejelentette, hogy népszerű népszerű Denuvo Anti-Cheat programja már a PlayStation 5-ön fut. Számos nagy játékcím már...

AMD hivatalos közlemény: nem lesz kripo-bányászat elleni korlátozás az RX 6000 kártyákban
Habár az AMD Radeon RX 6000 szériája nem a legjobb választás kriptovaluta-bányászatra, a cég megerősítette, hogy nem fogják korlátozni...